Test Server Announcement

Here you will find any important info about the game and the forum!

Moderator: Game Administrators

Locked
User avatar
LordSeth
Posts: 1147
Joined: Wed Apr 09, 2014 12:45 am
Location: Blood Palace

Test Server Announcement

Post by LordSeth »

Due to much discovered abuse of the test server we are announcing restrictions that everyone should already know but some still take advantage of the test server in ways of abuse.

Bug or glitch, if you find or have been told about a bug or a glitch on test server please report it as soon as possible. If you decide to take advantage of any bug or glitch you will be in violation of the game rules. You can be banned from test server and warrant a investigation on your accounts on main server.

Moderator test clan map. We have noticed alot of players have been going to the GM test map on test server and destroying everything we use for testing. If you expect your gaming experience to get any better you should encourage players to leave GM test maps alone. If our testing location keeps getting destroyed we will start banning players from test server.

autoclicker/macro (text quoted via compbatant) "There are no rules on test server you can do whatever you want." This says you can do what ever you want. It does not say your autoclicker can do everything for you. Autoclicking is forbidden in forgotten tales. Using the autoclicker on test server is being used to train yourself how to use it carefully without getting caught. You can be banned from test server if found using a autoclicker and it can warrant a investigation on your accounts on main server for autoclicker detection.

Account sharing is forbidden even on test server. When giving a player access to your account on test server they can easily use it on main server and you may not even know it for a short period of time. You can lose your account for this little mistake. DON'T GIVE YOUR PASSWORD TO ANYONE.
Agian you can be banned from test server and warrant a investigation on your accounts on main server.

Testing interference is a forum of rule 9-9b but it's for test server. If someone is in the process of testing do not invade their task. They might be doing something a GM has requested or they may even be a GM. There will be consequences for testing interference. Vulgar language will not be tolerated.

Map exploiting or vandalism.
Do not go to another players map without permission for your own benefit.
If someone is nice enough to invite you to their map do not start making any changes without the map owners permission or supervision. Also for map owners. Do not take advantage of your privlages at a abusive manner. If you have ways to grant friends the GM abilities DO NOT DO IT. It can be abused and cause major issues on maps that are in the creation process. If you are given this ability by the administration you need to be very careful with it.
Any player who commits any actions agianst the listed requests of restriction 6 may be banned from test server and all work done will be deleted.

Note: We have other restrictions that are already implemented. No players should be higher level than 20,000 there is no reason to be any stronger than that at all. The implemented mechanics should restrain any of the restrictions that have been announced in the past.


The test server is for testing new content before it is available on main server and personal development experience. Having access to test server is a privilege given with hope that players will be more interactive with the game development. There is rewards for helping game development but it has been noticed more that players are using test server for uninvited activities or training. On test server you have no need to sit hours killing spawns we have currently using a autoclicker. It is pointless to go to a clan map and destroy buildings for absolutely no reason at all. In this case we ask "What exactly is being tested" you are practicing the mechanics of a autoclicker. That's all. There is no possible other advantage in these actions.
Just because it has been said there are no rules on test server it does not mean it is okay to abuse the forbidden rules that are indeed for all game servers main test local or omega. If you do what is forbidden from the game you are spitting in the face of the GM team the creator and all other players that do not violate the rules of the game.
Game Administrator
LORD SETH
Languages: English
Useful Links:
- General game help
- Quest list
- Forum Rules
- Game Rules
FOLLOW RULES THEY ARE HERE FOR A REASON
STATUS: PARTIALLY INACTIVE
User avatar
compbatant
Site Admin
Posts: 1884
Joined: Fri Jun 15, 2012 12:00 am
Location: Warsaw, Poland
Contact:

Re: Test Server Announcement

Post by compbatant »

Exactly!
User avatar
LordSeth
Posts: 1147
Joined: Wed Apr 09, 2014 12:45 am
Location: Blood Palace

Re: Test Server Announcement

Post by LordSeth »

Turkish translation
Test sunucusu duyurusu

Test sunucusunun çokça keşfedilen kötüye kullanımından dolayı, herkesin zaten bilmesi gereken kısıtlamaları duyuruyoruz, ancak bazıları yine de kötüye kullanım amacıyla test sunucusundan yararlanıyor .

Hata veya arıza, eğer test sunucusunda bir hata veya arıza bulursanız veya bunlardan bahsedilmişse, lütfen mümkün olan en kısa sürede bildirin. Herhangi bir hata veya arızadan yararlanmaya karar verirseniz, oyun kurallarını ihlal etmiş olursunuz. test sunucusundan men edilebilirsiniz ve ana sunucudaki hesaplarınız üzerinde bir araştırma yapılmasını garanti edebilirsiniz!

Moderatör klan haritası testi. Bir çok oyuncunun test sunucusundaki GM test haritasına gittiğini ve test için kullandığımız her şeyi yok ettiğini fark ettik. Oyun deneyiminizin daha iyi olmasını bekliyorsanız, oyuncular GM 'leri test haritalarında yalnız bırakmalısınız. Test yerimiz tahrip olmaya devam ederse, oyuncuları test sunucusundan men etmeye başlayacağız.

Otomatik tıklayıcı/ makro (compbatant aracılığıyla alıntılanan metin) "Test sunucusunda istediğinizi yapabilirsiniz, hiçbir kural yoktur." Bu, ne istersen yapabileceğini söylüyor. Her şeyi yapabileceğiniz otomatik tıklayıcı kullanacağınız anlamına gelmez. Forgotten tales te otomatik tıklama yasaktır. Otomatik tıklayıcıyı test sunucusunda kullanmak, onu nasıl yakalanmadan dikkatlice kullanacağınızı öğrenmek için kullanılıyor. Eğer otomatik tıklayıcı kullanılarak bulunursanız test sunucusundan men edilebilirsiniz ve otomatik tıklayıcıyı algılama için ana sunucudaki hesaplarınız üzerinde bir araştırma yapılmasını garanti edebilir .

Test sunucusunda bile hesap paylaşımı yasaktır. Bir oyuncuya test sunucusundaki hesabınıza erişim verirken, onu ana sunucuda kolayca kullanabilir ve kısa bir süre için bile bilmeyebilirsiniz. bu küçük hata için hesabınızı kaybedebilirsiniz. ŞİFRENİZİ KİMSEYE VERMEYİN.
Test sunucusundan men edilebilirsiniz ve ana sunucudaki hesaplarınız üzerinde araştırma yapılmasını garanti edebilirsiniz .

Girişim testi, kural 9-9b'nin bir forumudur, ancak test sunucusu içindir. Birisi test sürecindeyse, görevini istila etmeyin. GM'nin istediği bir şeyi yapıyor olabilirler veya GM bile olabilirler. girişimin test edilmesinin sonuçları olacaktır.

Harita istismarı veya vandalizm(bilerek isteyerek zarar verme) .
Kendi çıkarınız için başka bir oyuncu haritasına izinsiz gitmeyin.
Birisi sizi haritasına davet edecek kadar iyiyse, harita sahiplerinin izni veya denetimi olmadan herhangi bir değişiklik yapmaya başlamayın. ayrıca harita sahipleri için. Ayrıcalıklarınızdan istismar edici bir şekilde yararlanmayın. Arkadaşlarınıza GM yeteneklerini verme yollarınız varsa BUNU YAPMAYIN. Kötüye kullanılabilir ve oluşturma sürecinde olan haritalarda büyük sorunlara neden olabilir. Yönetim tarafından size bu yetenek verilmişse, ona çok dikkat etmeniz gerekir.
Listelenen kısıtlama taleplerine karşı herhangi bir eylemde bulunan herhangi bir oyuncu test sunucusundan men edilebilir ve yapılan tüm işler silinir
Not: Halihazırda uygulanmakta olan başka kısıtlamalarımız var. Hiçbir oyuncu 20.000'den daha yüksek seviyede olmamalıdır, bundan daha güçlü olmak için hiçbir neden yoktur. Uygulanan mekanik, geçmişte ilan edilmiş olan tüm kısıtlamaları sınırlamalıdır.

Test sunucusu, yeni içeriği ana sunucuda ve kişisel geliştirme deneyiminde kullanılmadan önce test etmek içindir. Test sunucusuna erişim, oyuncuların oyun geliştirme ile daha etkileşimli olacağı umuduyla verilen bir ayrıcalıktır. oyun geliştirmeye yardım etmenin ödülleri var ancak oyuncuların davetsiz aktiviteler veya eğitim için test sunucusunu kullandıkları daha fazla fark edildi. Test sunucusunda, saatlerce oturup yumurtaları otomatik tıklayıcı ile öldürmeye ihtiyacınız yok. Bir klan haritasına gidip binaları kesinlikle sebepsiz yere yıkmak anlamsız. Bu durumda, "Tam olarak ne test ediliyor" diye soruyoruz, bir otomatik tıklayıcının mekaniğini uyguluyorsunuz. Bu kadar. bu eylemlerin başka olası bir avantajı yoktur.
Test sunucusunda herhangi bir kural olmadığı söylendiği için bu, tüm oyun sunucuları ana test yerel veya omega için geçerli olan yasaklanmış kuralların kötüye kullanılmasının uygun olduğu anlamına gelmez. Oyunda yasak olanı yaparsanız, GM takımının yüzüne tükürürsünüz, oyunun kurallarını ihlal etmeyen yaratıcı ve diğer tüm oyuncular .
Game Administrator
LORD SETH
Languages: English
Useful Links:
- General game help
- Quest list
- Forum Rules
- Game Rules
FOLLOW RULES THEY ARE HERE FOR A REASON
STATUS: PARTIALLY INACTIVE
User avatar
LordSeth
Posts: 1147
Joined: Wed Apr 09, 2014 12:45 am
Location: Blood Palace

Re: Test Server Announcement

Post by LordSeth »

Russian translation
• Объявление тестового сервера

Из-за большого количества обнаруженных случаев злоупотребления тестовым сервером мы объявляем об ограничениях,о которых все уже должны знать, но некоторые по-прежнему используют тестовый сервер для злоупотреблений.

Ошибка или сбой.Если вы обнаружили или вам сообщили об ошибке или сбое на тестовом сервере, сообщите об этом как можно скорее.Если вы решите воспользоваться какой-либо ошибкой или сбоем, вы нарушите правила игры.Вас могут забанить на тестовом сервере и потребовать проведения расследования ваших учетных записей на основном сервере.

Модератор тестирует карту клана. Мы заметили, что многие игроки шли на тестовую карту GM на тестовом сервере и уничтожали все, что мы использовали для тестирования.Если вы ожидаете, что ваш игровой опыт станет лучше, вам следует рекомендовать игрокам оставить тестовые карты GM в покое. Если наша тестовая площадка будет разрушаться, мы начнем запрещать игрокам пользоваться тестовым сервером.
Автокликер и макросы (текст, цитируемый разработчиком( compbatant)) «На тестовом сервере нет правил, вы можете делать все, что хотите».Это говорит о том, что вы можете делать все, что хотите. Это не означает,что ваш автокликер может сделать все за вас.В забытых сказках запрещен автокликер.Игроки пользуются автокликером на тестовом сервере,чтобы научиться пользоваться им осторожно,чтобы их не поймали.Вас могут забанить на тестовом сервере,если он будет обнаружен с помощью автокликера и это может потребовать расследования ваших учетных записей на главном сервере для обнаружения автокликера.

Совместное использование аккаунта запрещено даже на тестовом сервере.Предоставляя игроку доступ к вашей учетной записи на тестовом сервере, он может легко использовать его на основном сервере и вы можете даже не знать об этом в течение короткого периода времени.Вы можете потерять свой аккаунт из-за этой маленькой ошибки.НЕ ДАВАЙТЕ ПАРОЛЬ НИКОМУ,ДАЖЕ ПОД ПРЕДЛОГОМ ТОГО,ЧТО ЭТО ВСЕГОЛИШЬ ТЕСТОВЫЙ СЕРВЕР.
Вы будете забанены на тестовом сервере,а так же мы проведем расследования ваших учетных записей на основном сервере.

Создании помех при тестировании-это правила игры 9-9b,но это для тестового сервера.Если кто-то находится в процессе тестирования,не вторгайтесь в его задачу.Они могут делать что-то, о чем просил GM, или даже быть GM.За создания помех при тестировании вы будуете наказаны.

Карты для разработки игрового контента и вандализм на них.
Не переходите на карту другого игрока без разрешения для вашей же выгоды.
Если кто-то достаточно любезен,чтобы пригласить вас на свою карту,не начинайте вносить какие-либо изменения без разрешения или надзора владельцев карты.Также для владельцев карт-не пользуйтесь своими привилегиями оскорбительным образом. Если у вас есть способы дать друзьям способности GM,НЕ ДЕЛАЙТЕ ЭТОГО.Этим можно злоупотреблять и вызывать серьезные проблемы на картах, находящихся в процессе создания. Если администрация предоставила вам эту способность,вы должны быть с ней очень осторожны.
Любой игрок,совершающий какие-либо действия противоречащие перечисленными требованиями ограничение,может быть заблокирован на тестовом сервере,а вся проделанная работа будет удалена.

Примечание. У нас уже есть другие ограничения.Ни один игрок не должен быть выше 20,000 уровня,нет никаких причин быть сильнее этого вообще. Реализованная механика должна ограничивать любые ограничения, которые были объявлены в прошлом.

Тестовый сервер предназначен для тестирования нового контента до того,как он будет доступен на основном сервере и для личного опыта разработки.Доступ к тестовым серверам - это привилегия, данная в надежде,что игроки будут ответственны в процессе разработки игры.Есть вознаграждения за помощь в разработке игр, но было замечено,что игроки используют тестовый сервер для незваных действий или тренировок. На тестовом сервере вам не нужно часами сидеть,убивая спавны,которые мы сейчас используем автокликером. Бессмысленно идти на карту клана и разрушать постройки без всякой причины.
В таком случае,мы спрашиваем:"Что именно вы тестируете?"-Вы практикуете механику автокликера,вот и все.В этих действиях нет другого возможного преимущества.
То,что было сказано,что на тестовом сервере нет правил,не означает,что можно злоупотреблять запрещенными правилами,которые действительно являются для всех игровых серверов,будь он основным,тестовым или локальным.Если вы делаете то,что запрещено в игре,вы плюете в лицо команде GM,создателю и всем другим игрокам, которые не нарушают правила игры.
Game Administrator
LORD SETH
Languages: English
Useful Links:
- General game help
- Quest list
- Forum Rules
- Game Rules
FOLLOW RULES THEY ARE HERE FOR A REASON
STATUS: PARTIALLY INACTIVE
User avatar
LordSeth
Posts: 1147
Joined: Wed Apr 09, 2014 12:45 am
Location: Blood Palace

Re: Test Server Announcement

Post by LordSeth »

Spanish translation
Spanish::::
Anuncio acerca del servidor de prueba.
Debido al alto número de abusos cometidos en el servidor de prueba anunciamos estas restricciones que ya las deberían de saber pero aún así algunos jugadores aprovechan el servidor de prueba para abusar.

Errores o fallas del servidor de prueba .
Si encuentra o le han dicho de alguna falla o error en el servidor de prueba por favor informe inmediatamente a nuestro equipo , si decide tomar ventaja de este error o falla , usted estaría violando las reglas del juego lo cual le traería graves consecuencias y será expulsado del servidor de prueba y también enfrentará una investigación de sus cuentas en el servidor principal.

Moderador de prueba de clanes
Hemos notado que varios jugadores han estado usando el servidor de prueba para ir al mapa del clan GM solo para destruir todo lo que tenemos diseñado para usarse en pruebas que necesitamos realizar, si desea que su experiencia de juego mejore debe de alentar a otros jugadores a alejarse de los mapas del GM mientras que están usando el servidor de prueba.
Si nuestras locaciones de prueba siguen siendo drestruidas empezaremos a tomar medidas drásticas expulsando a los jugadores del servidor de prueba.

Aplicaciones de autoclick/macro
(El siguiente es un texto citado de compbatant) "No hay reglas en el servidor de prueba y puede hacer lo que desee"
Como bien dice puede hacer lo que desee pero esto no significa que use algún autoclick y el autoclick haga todo el trabajo por usted.
Usar algún tipo de autoclick está estrictamente prohibido en el juego de Forgotten Tales, usando un autoclick en el servidor de prueba es como tratar aprender a instalarlo y mejorarlo para así poder usarlo en el servidor principal sin ser detectado ,esto le traerá graves consecuencias será expulsado del servidor de prueba y sus cuentas en el servidor principal serán sometidas bajo investigación.

Compartir cuentas
Está prohibido compartir cuentas esto incluye el servidor de prueba .
Cuando das acceso a otro jugador de usar tu cuenta en el servidor de prueba quedas expuesto a que este jugador acceda tu cuenta en el servidor principal por un corto periodo de tiempo y talvéz no te des cuenta hasta que ya es demasiado tarde y podrías perder tu cuenta por este pequeño error. NO DE LA CONTRASEÑA DE SU O SUS CUENTAS A NADIE.
Una vez más repetimos, puede ser expulsado del servidor de prueba y sus cuentas serán puestas bajo investigación en el servidor principal.

Interferir con pruebas
Interferir con pruebas es una violacion a las reglas del juego
9 - 9b esto incluye el servidor de prueba
Si un jugador esta realizando alguna prueba no invadan o impidan sus acciones , porque probablemente esten realizando alguna tarea otorgada por un GM o talvez este jugador sea un GM .
Habrá consecuencias para aquellos que interfieran con las pruebas de otros jugadores.

Mapa de explotación o vandalismo.
No vayas a otro mapa de otro jugador sin permiso para tu propio beneficio.
Si alguien amablemente te invita a su mapa no haga ningún cambio sin el consentimiento y la supervisión del dueño del mapa .No tome ventaja de sus privilegios otorgados solo para abusar , si tiene alguna forma de otorgar las habilidades de GM a sus amigos le pedimos que NO LO HAGA porque estas habilidades podrían ser abusadas y causarían problemas a gran escala en los mapas que están en proceso de creación , si la administración le otorga esta capacidad de dar habilidades debe tener mucho cuidado.
Cualquier jugador que cometa alguna acción en contra de las solicitudes enumeradas de la restricción 6 puede ser expulsado del servidor de prueba y se le eliminará todo su trabajo realizado.
Nota :::Tenemos otras restricciones ya implementadas
Ningún jugador debería tener un nivel superior a 20.000, no hay ninguna razón para ser más fuerte que esto.
Las mecánicas implementadas deberían restringir cualquiera de las restricciones que se han anunciado antes.

El servidor de prueba como su nombre lo dice es para probar nuevo contenido antes de ser agregado al servidor principal, acceder al servidor de prueba es un privilegio dado a aquellos que realmente quieran interactuar con el desarrollo del juego con la esperanza de crear nuevo contenido , hay recompensas para aquellos jugadores que ayuden a desarrollar nuevo contenido ,pero tristemente también hemos notado jugadores usando el servidor para actividades no aprobadas o ilícitas .
En el uso del servidor de prueba no necesitas sentarte por horas para matar engendros y no hay ninguna razón que justifique de ir al mapa de clan y destruir todo a su paso , en este caso le preguntamos "¿que es exactamente lo que esta probando?" Estas practicando la mecánica o funcionamiento del autoclick eso es todo ,porque ,no hay otra posible ventaja con estas acciones.
Recuerda solo porque se ha dicho que "no hay reglas en el servidor de prueba" no quiere decir que esté bien abusar de las reglas ya estipuladas y hechas para todos los servidores incluyendo los servidores de prueba,local y de Omega, si hace lo que esta prohibido en el juego esta tirando a la basura la oportunidad de seguir en el servidor de prueba y tus acciones son como una bofetada hacia el equipo de GM , al creador del juego y a todos los demás jugadores que siguen las reglas del juego.
Game Administrator
LORD SETH
Languages: English
Useful Links:
- General game help
- Quest list
- Forum Rules
- Game Rules
FOLLOW RULES THEY ARE HERE FOR A REASON
STATUS: PARTIALLY INACTIVE
User avatar
LordSeth
Posts: 1147
Joined: Wed Apr 09, 2014 12:45 am
Location: Blood Palace

Re: Test Server Announcement

Post by LordSeth »

German translation
Testserver Mitteilung

Aufgrund des viel entdeckten Missbrauchs des Testservers kündigen wir Maßnahmen an, die jeder bereits kennen sollte, jedoch nutzen einige den Testserver immer noch missbräuchlich zu ihrem Vorteil.

Fehler und Störungen. Wenn Sie einen Fehler oder eine Störung auf dem Testserver finden oder darüber informiert wurden, melden Sie dies bitte so bald wie möglich. Wenn Sie sich entscheiden, einen Fehler oder eine Störung auszunutzen, verstoßen Sie gegen die Spielregeln. Sie können vom Testserver verbannt werden und eine Überprüfung Ihrer Accounts auf dem Hauptserver verursachen.

Moderator Test Clankarte. Wir haben festgestellt, dass viele Spieler die GM Testkarte auf dem Testserver betreten und alles zerstört haben, was wir zum Testen verwenden. Wenn Sie erwarten, dass Ihr Spielerlebnis verbessert wird, sollten Sie andere Spieler ermutigen GM Testkarten in Ruhe zu lassen. Wenn unser Teststandort weiterhin zerstört wird, werden wir Spieler vom Testserver verbannen.

Autoklicker/Makros (Zitat durch compbatant) "Es gibt auf dem Testserver keine Regel und Sie können tun was Sie wollen." Das heißt Sie können tun was Sie wollen. Es heißt nicht, dass Sie dazu berechtigt sind einen Autoklicker alles für Sie tun zu lassen. Autoklicker sind in Forgotten Tales verboten. Die Verwendung solcher auf dem Testserver dient zur Übung um bei sorgfältiger Nutzung nicht erwischt zu werden. Sie können vom Testserver verbannt werden und eine Überprüfung Ihrer Konten auf dem Hauptserver zur möglichen Autoklickernutzung verursachen.

Accounts miteinander zu teilen ist auch auf dem Testserver verboten. Wenn Sie einem Spieler Zugang zu Ihren Account auf dem Testserver geben, so kann dieser ohne weiteres auf Ihren Hauptserver zugreifen ohne dass Sie es sofort bemerken. Dieser kleine Fehler kann zum Verlust Ihres Accounts führen. GIB DEIN PASSWORT NIEMALS WEITER.
Sie können auch hier vom Testserver verbannt werden und eine Überprüfung Ihrer Accounts auf dem Hauptserver verursachen.

Störungen zu testen zählt zu den Forumregeln 9 - 9b und gilt auch für den Testserver. Sollte jemand gerade dabei sein Störungen zu testen, dann unterbrechen Sie diese Person nicht. Sie kann von einem GM beauftragt sein oder selbst ein GM sein. Es wird Konsequenzen geben, sollten Sie Störungen zu Ihrem Vorteil testen wollen.

Kartenausbeutung oder Vandalismus.
Gehen Sie nicht auf persönliche Karten anderer Spieler ohne deren Erlaubnis zu Ihrem eigenen Vorteil. Ist jemand bereit Sie auf dessen Karte einzuladen, dann ändere nichts ohne der Erlaubnis oder Aufsicht dieser Person. An die Kartenbesitzer. Nutzen Sie Ihre Privilegien nicht auf missbräuchliche Weise. Kennen Sie Wege Freunden GM Fähigkeiten zu geben, TUN SIE DIES NICHT. Es könnte missbraucht werden und immense Probleme auf Karten im Erstellungsprozess nach sich ziehen. Erhalten Sie diese Fähigkeiten durch einen Administrator so seien Sie sehr vorsichtig damit.
Jeder Spieler, der Handlungen gegen die oben genannten Anforderungen der Regel 6 begeht, kann vom Testserver verbannt werden und all Ihre Arbeit wird gelöscht.

Hinweis: Wir haben noch andere bereits eingeführte Einschränkungen. Kein Spieler sollte ein höheres Level als 20.000 haben. Es gibt keinen Grund stärker sein zu wollen. Die eingeführten Mechaniken sollten alle bislang genannten Einschränkungen berücksichtigen.

Der Testserver ist zum Testen neuer Inhalte, bevor diese auf dem Hauptserver zur Verfügung stehen und zur eigenen Entwicklererfahrung. Zugriff auf einen solchen Testserver stellt ein Privileg dar mit der Hoffnung, dass Spieler sich mehr in der Spielentwicklung einsetzen. Es gibt Prämien für das Helfen bei der Spielentwicklung, aber die bisherige Erfahrung zeigt, dass der Testserver eher für unangebrachte Aktivitäten, sowie Trainings benutzt wird. Auf dem Testserver ist es sinnlos stundenlang Monster einem Autoklicker zu farmen. Es gibt absolut keinen Grund auf einer Clankarte zu sein und Gebäude zu zerstören. In diesem Zusammenhang fragen wir uns "Was genau wird getestet?", Sie verwenden einen Autoklicker. Das wars. Es gibt keinen anderen Vorteil dabei. Nur weil gesagt wurde, dass es auf dem Testserver keine Regeln gebe, heißt es nicht, dass es in Ordnung ist Verbote zu missbrauchen, die sich auf alle Spieler Spielserver beziehen, also Hauptserver, lokal oder Omega. Tun Sie was im Spiel verboten ist, so sind Sie respektlos gegenüber dem GM Team, Entwickler und allen anderen Spielern, die diese Regeln beachten.
Game Administrator
LORD SETH
Languages: English
Useful Links:
- General game help
- Quest list
- Forum Rules
- Game Rules
FOLLOW RULES THEY ARE HERE FOR A REASON
STATUS: PARTIALLY INACTIVE
User avatar
LordSeth
Posts: 1147
Joined: Wed Apr 09, 2014 12:45 am
Location: Blood Palace

Re: Test Server Announcement

Post by LordSeth »

Arabic

إعلان خادم الاختبار :
بسبب اكتشاف الكثير من إساءة استخدام خادم الاختبار نعلن عن قيود يجب على الجميع أن يكونوا على علم بها مسبقا ولكن البعض لا يزال يستفيد من خادم الاختبار بطرق سيئة.

خطأ أو خلل :
إذا وجدت أو تم إخبارك عن خطأ أو خلل على خادم الاختبار، يرجى الإبلاغ عنه في أقرب وقت ممكن. إذا قررت الاستفادة من أي خطأ أو خلل، فسوف تنتهك قواعد اللعبة. يمكن حظرك من اختبار الخادم و ايضا إجراء تحقيق على حساباتك على الخادم الرئيسي.

جم(سيد اللعبة) يختبر خريطة العشيرة :
لقد لاحظنا أن الكثير من اللاعبين كانوا يذهبون إلى خريطة اختبار جم(اسياد اللعبة) على خادم الاختبار ويدمروا كل ما نستخدمه للاختبار. إذا كنت تتوقع أن تتحسن تجربة الألعاب لديك، فينبغي عليك تشجيع اللاعبين على ترك خرائط اختبار جم وحدها. إذا استمر تدمير موقع الاختبار، فسوف نبدأ في حظر اللاعبين من خادم الاختبار .

النقر التلقائي او الاوتوكليكر/الماكرو:
(نص مقتبس من compbatant مطور اللعبة) "لا توجد قواعد على خادم الاختبار يمكنك القيام بكل ما تريده."
هذا يعني انك تستطيع القيام بما تريد . لا يعني أن يقوم الأوتوكليكر الخاص بك بكل شيء من أجلك. النقر التلقائي محضور في اللعبة . يتم استخدام الأوتوكليكر على خادم الاختبار لتدريب نفسك على كيفية استخدامه بعناية دون أن يتم الإمساك بك. يمكن حضرك من خادم الاختبار اذا وجدت تستخدم الاوتوكليكر وايضا اجراء تحقيق على حساباتك على الخادم الرئيسي.


مشاركة الحساب ممنوعة حتى على خادم الاختبار:
عند منح لاعب الوصول إلى حسابك على خادم الاختبار، يمكنه استخدامه بسهولة على الخادم الرئيسي وقد لا تعرفه حتى لفترة قصيرة من الوقت. يمكنك أن تفقد حسابك بسبب هذا الخطأ الصغير. لا تعطي كلمة المرور لأي شخص. مجددا يمكن حظرك من اختبار الخادم وايضا بإجراء تحقيق على حساباتك على الخادم الرئيسي.

اختبار التداخل: هو منتدى للقاعدة ٩-٩ب ولكنه خاص بخادم الاختبار. إذا كان هناك شخص ما في طور الاختبار، فلا تغزو مهمته. ربما كانوا يفعلون شيئاً طلبه منهم جم أو ربما كانوا جم نفسهم . ستكون هناك عواقب لاختبار التداخل.


استغلال الخرائط أو التخريب:
لا تذهب إلى خريطة لاعبين آخرين بدون إذن لمصلحتك الخاصة. إذا كان هناك شخص ما لطيفًا بما يكفي لدعوتك إلى خريطته، فلا تبدأ بإجراء أي تغييرات بدون إذن مالكي الخرائط أو الإشراف عليهم. لمالكي الخرائط أيضًا. لا تستفيد من عمليات الخصخصة التي تقوم بها بطريقة مسيئة. إذا كان لديك طرق لمنح الأصدقاء قدرات جم لا تفعل ذلك. يمكن إساءة استخدامها والتسبب في قضايا رئيسية على الخرائط التي هي في طور الإنشاء. إذا أعطيت هذه القدرة من قبل الإدارة يجب أن تكون حذرا جدا معها. أي لاعب يقوم بأي إجراءات قد يتم حظر طلبات التقييد المذكورة من خادم الاختبار وسيتم حذف كل الأعمال التي تم تنفيذها.

ملاحظة:
لدينا قيود أخرى تم تنفيذها مسبقا. لا ينبغي لأي لاعب أن يكون أعلى من عشرين ألف لفل(٢٠٠٠٠ لفل) ، وليس هناك من الأسباب ما قد يدعونا إلى اكتساب المزيد من القوة مقارنة بأي حال من الأحوال. وينبغي للآليات المنفذة أن تقيد أي من القيود التي تم الإعلان عنها في الماضي.


إن خادم الاختبار هو لاختبار محتوى جديد قبل أن يتوفر على الخادم الرئيسي وتجربة التطوير الشخصي. إن الوصول إلى خادم الاختبار هو امتياز يمنح مع الأمل في أن يكون اللاعبون أكثر تفاعلاً مع تطوير اللعبة. هناك مكافآت لمساعدة تطوير الألعاب ولكن لوحظ أن اللاعبين يستخدمون خادم الاختبار للأنشطة أو التدريب غير المرغوب فيه. على خادم الاختبار أنت لست بحاجة أن تجلس ساعات للقتل. نحن نتلقّى حاليّا من يستعمل الاوتوكليكر . ومن غير المجدي أن تذهب إلى خريطة عشائرية وأن تدمر المباني بلا سبب على الإطلاق. في هذه الحالة نسأل "ما الذي يجري اختباره بالضبط" كنت تمارس آليات الأوتوكليكر. هذا كل شيئ. ولا توجد ميزة أخرى محتملة في هذه الإجراءات. فقط لأنه قيل أنه لا توجد قواعد على خادم الاختبار ، فهذا لا يعني أنه من المقبول إساءة استخدام القواعد المحظورة الموجودة بالفعل لجميع خوادم اللعبة الرئيسية التي يتم اختبارها محليًا أو أوميغا. إذا فعلت ما هو ممنوع من اللعبة فأنت لا تحترم فريق جم وكل اللاعبين الآخرين الذين لا ينتهكون قواعد اللعبة.
Game Administrator
LORD SETH
Languages: English
Useful Links:
- General game help
- Quest list
- Forum Rules
- Game Rules
FOLLOW RULES THEY ARE HERE FOR A REASON
STATUS: PARTIALLY INACTIVE
User avatar
LordSeth
Posts: 1147
Joined: Wed Apr 09, 2014 12:45 am
Location: Blood Palace

Re: Test Server Announcement

Post by LordSeth »

Ukrainian translation

Об'ява для тестового сервера

Через велику кількість виявлених порушень ми вирішили ввести обмеження, про які всі мають знати, але декотрі все ще зловживають сервером.

Помилка чи збій в системі, якщо вам повідомили про помилку, чи збій на тестовому сервері, то як найшвидше повідомте про неї нам. Якщо ви не повідомите про помилку, а вирішите використати її то ви порушите правила гри.
Ви можете бути заблоковані на тестовому сервері та ми проведемо розслідування вашого аккаунту на основному сервері.

Модератор проводить тестування на клановій локації. Ми побачили, що гравці збиралися на тестовій локації ГМ та руйнували все, що ми використовували для проведення тестування. Якщо ви очікуєте, що ваш ігровий процес стане краще, то вам потрібно рекомендувати іншим користувачам залишити тестувальні карти ГМ у спокої. Якщо наша тестувальна територія буде зруйнована, то ми будемо вимушені заборонити вам користуватися тестовим сервером.
autoclicker / macros (зі слів compbatant) «на тестовому сервері нема правил, ви можете робити все, що вам заманеться».
Ви можете робити все, що захочете, але це не означає, що ваш autoclicker може робити це за вас. Autoclicker використовується на тестовому сервері Forgotten Tales для більш непомітного його використання, щоб вас не піймали. Вас можуть заблокувати на тестовому сервері, якщо вас заблокують через autoclicker то ми проведемо розслідування вашого аккаунту на основному сервері.
Спільне використання аккаунтів заборонено навіть на тестовому сервері. Дозволивши іншому користувачу зайти у ваш аккаунт, ви можете легко його використовувати на основному сервері. І ви можете не знати про це деякий період часу. Ви можете легко втратити свій аккаунт через маленьку помилку. НІКОМУ НЕ ДАВАЙТЕ СВІЙ ПАРОЛЬ.
Повторюємо, ви можете бути заблоковані на тестовому сервері, та ми проведемо розслідування на основному сервері.

Заважати на тестуванні - це правило 9-9б на форумі, але тільки для тестового сервера. Якщо хтось знаходиться у стані тестування, то не втручайтесь у його справи. Вони можуть виконувати поручення ГМ, або бути ГМ. При тестуванні інтерференції можуть виникнути не бажані наслідки.
Експлуатація або руйнування карт.
Не переходьте на карти інших користувачів без їх дозволу.
Якщо хтось доброзичливий до вас та запрошує на свою карту, то не починайте вносити якісь зміни без дозволу власника цієї карти. Також для власників карт. Якщо у вас є можливість дати своїм друзям права ГМ, ТО НЕ РОБІТЬ ЦЬОГО!
Цим можна зловживати та викликати серйозні проблеми з картами які ще в процесі допрацювання. Якщо адміністрація видала вам цю можливість то ви повинні бути за нею обережні. Кожний користувач може бути заблокований за правилом 6, й вся виконана робота буде видалена.
Примітка. В нас вже є інші обмеження. Жоден гравець не має бути понад 20,000 рівня, нема жодної причини бути сильніше цього. Реалізована механіка має обмежувати інші обмеження виявлені в минулому.

Тестовий сервер створений для перевірки нового контенту до того, як він з'явиться на основному сервері, та для особистого досвіду створення. Доступ до тестового сервера - це привілей, виданий вам з надією, що користувачі будуть брати більше участі в процесі покращення гри. Є винагороди за допомогу в покращенні гри, але було помічено, що декотрі використовують тестовий сервер для незваних дій та тренувань. На тестовому сервері вам не потрібно витрачати час на вичерпання спавнів які ми використовуємо. Нема сенсу йти на кланову локацію та знищувати будівлі без потреби. В цьому випадку ми запитуємо, "що саме ви тестуєте?"
-Ви практикуєте механіку autoclicker.
І все. В цих діях нема іншої можливої цілі. Те, що було сказано, що на тестовому сервері немає правил, не означає, що можна зловживати забороненим правилами, які впливають на всіх користувачів локального сервера, тестового та omega.
Якщо ви робите те, що заборонено в грі, ви проявляєте неповагу до ГМ, розробника та інших користувачів які не порушують правил.
Game Administrator
LORD SETH
Languages: English
Useful Links:
- General game help
- Quest list
- Forum Rules
- Game Rules
FOLLOW RULES THEY ARE HERE FOR A REASON
STATUS: PARTIALLY INACTIVE
User avatar
Rasta44
Posts: 365
Joined: Sat Jul 04, 2020 9:30 pm
Location: Hobbs Island

Re: Test Server Announcement

Post by Rasta44 »

Addition:

Items made in the editor should not be modified if you have access. There are numerous creations that use simply ridiculous values in their stats. This is in no way allowed, as it is not being used for any sort of testing. The item creation if ONLY for map editors who are actually creating content.

Other languages (sorry, using google translate)

Spanish:
Los elementos creados en el editor no deben modificarse si tiene acceso. Hay numerosas creaciones que utilizan valores simplemente ridículos en sus estadísticas. Esto no está permitido de ninguna manera, ya que no se está utilizando para ningún tipo de prueba. La creación de elementos es SOLO para editores de mapas que en realidad están creando contenido.

Russian:
Элементы, сделанные в редакторе, не должны изменяться, если у вас есть доступ. Есть множество созданий, которые используют просто смешные значения в своей статистике. Это ни в коем случае не разрешено, так как не используется ни для какого тестирования. Создание элемента ТОЛЬКО для редакторов карт, которые фактически создают контент.

Turkish:
Erişiminiz varsa, düzenleyicide yapılan öğeler değiştirilmemelidir. İstatistiklerinde saçma sapan değerler kullanan çok sayıda kreasyon var. Herhangi bir test için kullanılmadığından buna hiçbir şekilde izin verilmez. Öğe oluşturma, YALNIZCA gerçekten içerik oluşturan harita düzenleyicileri içinse.

German:
Im Editor erstellte Elemente sollten nicht geändert werden, wenn Sie Zugriff haben. Es gibt zahlreiche Kreationen, die in ihren Statistiken einfach lächerliche Werte verwenden. Dies ist in keiner Weise erlaubt, da es nicht für Tests verwendet wird. Die Elementerstellung ist NUR für Karteneditoren, die tatsächlich Inhalte erstellen.
Retired
Senior Game Master - SrGM
Rasta44
Follow the rules.
Game Rules
Forum Rules

The OG Rasta
Locked